Śmigłowcowa firma należąca do największej zbrojeniowej korporacji świata Lockheed Martin otrzymała rządowe zamówienie na produkcję sześciu śmigłowców VH-92A, przeznaczonych do transportu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Nowe wiropłaty dołączą do eskadry HMX-1 Korpusu Piechoty Morskiej USA.

Specjalistyczne media podały, że wartość kontrakty podpisanego przez firmę Sikorsky wynosi 542 mln dolarów. Umowa obejmuje dostawę sześciu śmigłowców nowego typu VH-92A, które będą zabezpieczały transport prezydenta Stanów Zjednoczonych. Maszyny wejdą do regularnej służby pod koniec 2020 r.

Sześć śmigłowców VH-92A zastąpi wiropłaty typu VH-3D (Sea King) oraz VH-60N (Black Hawk/Seahawk), które obecnie są wykorzystywane do lotów prezydenckich. Najstarsze z pozostają jednak w służbie od 40 lat. Nowe śmigłowce będą nie tylko nowocześniejsze od swoich poprzedników, ale także większe i luksusowo wyposażone.

Warto podkreślić, że w Stanach Zjednoczonych firma Sikorsky właściwie ma monopol na śmigłowcowy transport prezydentów. Maszyny produkowane właśnie przez tę spółkę obsługują prezydenckie loty od lat 50. ubiegłego wieku.

Kontrakt przyznany firmie Sikorsky, która należy do giganta Lockheed Martin, stanowi kolejny krok w stronę zwieńczenia amerykańskiego programu „VXX Presidential Helicopter”, dotyczącego pozyskania właśnie sześciu nowych maszyn. Już w 2014 r. amerykańska marynarka wojenna podpisała z Sikorsky umowę dotyczącą sześciu śmigłowców testowych S-92. Przeszły one wszystkie niezbędne testy i teraz zostały oficjalnie kupione przez amerykańską marynarkę.

Maszyny zostały wyprodukowane przez zakład w Coatesville w stanie Pensylwania. Tam też zostaną doposażone.

Koszt całego programu realizowanego przez Sikorsky to 1,92 mld dolarów. Kwota ta obejmuje przygotowanie dwóch prototypów oraz produkcję śmigłowców seryjnych. Media podają, że podpisany ostatnio kontrakt zakłada także opcję na zakup 17 kolejnych śmigłowców VH-92A.

Źródło: Info Naval / navaltoday.com / konflikty.pl / ©℗ Wszystkie prawa zastrzeżone