Austriacka spółka Schiebel po raz kolejny zademonstrowała zdolności swojego bezzałogowego statku latającego S-100 Camcopter do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych.

Od 16 do 27 września br. wiropłat operował z pokładu patrolowca i lodołamacza Kystvakten (norweskiej Straży Wybrzeża) KV Svalbard (W303). W trakcie prób bezzałogowiec współdziałał ze śmigłowcem Sea King podczas symulowanej misji człowiek za burtą.

Antropomorficzny manekin, który wypadł za burtę, został odnaleziony przez S-100, wyposażonego w urządzenie Overwatch Imaging PT-8 Oceanwatch umożliwiające wykrywanie małych obiektów na powierzchni wody i głowicę optoelektorniczną L3 Wescam MX-10 (Testy Camcoptera w Finlandii, 2019-09-17),

Obrazy były przesyłane w czasie rzeczywistym do centrum dowodzenia na pokładzie KV Svalbard i lokalne lądowe centrum kierowania za pośrednictwem szerokopasmowego łącza informacyjnego Radionor, a później rozpowszechnione przez Internet i przekazane do połączonego centrum ratownictwa. Następnie załoga Sea Kinga podjęła rozbitka z wody i przewiozła go na pokład KV Svalbard.

Źródło: altair.com.pl