Włoski koncern Leonardo oferuje marynarce wojennej USA samolot szkolno-treningowy M-364. Info Naval

4 sierpnia zakończyła się międzynarodowa wystawa technologiczno-zbrojeniowa Sea Air Space 2021, która odbyła się w Waszyngtonie. Podczas imprezy producenci sprzętu wojskowego z całego świata promowali swoją ofertę dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, ale także dla innych państw. Dobrze znany na polskim rynku koncern Leonardo zaprezentował samolot M-346 jako odpowiedź na właśnie realizowany przez US Navy program pozyskania nowego samolotu szkoleniowego dla lotnictwa morskiego.

Pierwsze działania związane z zakupem nowych samolotów szkolnych amerykańska marynarka rozpoczęła w maju 2020 r. Wówczas uruchomiony został program Undergaduate Jet Training Systems (UJTS). W wyniku programu US Navy pozyska samoloty treningowe, które zastąpią flotę maszyn T-45C Goshawk (obecnie maszyny tego typu są eksploatowane przez marynarki wojenne Stanów Zjednoczonych i Francji).

Z wystosowanego w maju 2020 r. skierowanego do rynku zbrojeniowo-lotniczego zapytania o informację (RFI) wiadomo, że Amerykanie szukają gotowego, w pełni operacyjnego samolotu szkoleniowego (jednym z warunków jest to, że oferowana maszyna nie może być w fazie rozwojowej), dwumiejscowego, wyposażonego w silnik odrzutowy, który jednocześnie był już wykorzystywany do startu i lądowania na pokładzie lotniskowca.

Wiadomo też, że dostawy nowych maszyn dla US Navy mają przynajmniej rozpocząć się w okresie do 2028 r.

Podczas wystawy Sea Air Space 2021 w Waszyngtonie koncern Leonardo zaprezentował swój samolot szkolno-treningowy M-346, co oznacza, że maszyna jest oferowana Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych w programie UJTS. Jak na razie żaden z potencjalnych innych oferentów nie upublicznił informacji na temat swojej oferty w tym programie. Propozycja Leonardo może mieć spore szanse w walce o kontrakt na amerykańskim rynku. M-346 to maszyna treningowa, która jest wykorzystywana przez lotników z różnych państw świata: Włoch, Singapuru, Izraela. Ich użytkownikiem jest także Polska, która łącznie zamówiła 16 takich samolotów (dostawy mają zakończyć się w 2022 r.). Obecnie w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie do szkolenia pilotów Sił Powietrznych wykorzystywanych jest 12 dostarczonych M-346 Bielik.

Podpis: Info Naval (zdjęcie: Leonardo)