Ćwiczenia lotnictwa Marynarki Wojennej RP Kormoran-21

Główne cele ćwiczenia Kormoran-21 to doskonalenie zadań wykonywanych przez stanowiska dowodzenia baz lotnictwa morskiego, zgrywanie ich oraz doskonalenie załóg statków powietrznych. Fot.: kmdr ppor. Marcin Braszak.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej.

4 sierpnia ruszyły największe i najważniejsze tegoroczne ćwiczenia Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, które odbywają się pod kryptonimem Kormoran-21. Według komunikatów Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojonych, ćwiczenia morskich lotników potrwają do 13 sierpnia.

Rozpoznanie sytuacji nawodnej w wyznaczonym rejonie to pierwsze zadanie dla załogi samolotu patrolowo-rozpoznawczego M28B 1R Bryza, które rozpoczęło tegoroczne ćwiczenie z wojskami Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej pk. Kormoran-21.

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych

4 sierpnia rano odbyła się zbiórka żołnierzy biorących udział w ćwiczeniu podczas której wytycznych i wskazówek udzielił kierownik ćwiczenia, dowódca BLMW kmdr pil. Andrzej Szczotka. W przyjętej koncepcji ćwiczenia założono, że uczestniczące w nim załogi samolotów i śmigłowców będą operowały z lotniska 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach. W przeddzień ćwiczenia na oksywskie lotnisko przebazowały się samoloty i śmigłowce BLMW, które wezmą udział w ćwiczeniu; śmigłowce Mi-14PŁ, W-3WARM i Mi-2 z Grupy Lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R z Grupy Lotniczej 44. BLotM w Siemirowicach.

Fot.: kmdr ppor. Marcin Braszak.

Również 4 sierpnia w południe na oksywskim lotnisku wylądował także śmigłowiec AS365 Dolphin z Sił Powietrznych Litwy, którego załoga ćwiczyła będzie epizody SAR, współdziałając ze załogami śmigłowców W-3WARM z BLMW oraz okrętami. Poszczególne epizody lotnicze realizowane będą głównie na poligonach morskich od Kołobrzegu, po Półwysep Helski i Zatokę Gdańską. W trakcie wybranych epizodów ćwiczenia przewidziano współdziałanie załóg samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z jednostkami 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, które w tym samym czasie będą realizować zadania w ramach ćwiczeń własnych pod kryptonimami Ostrobok-21 i Wargacz-21.

Fot: kmdr ppor. Marcin Braszak.

Podczas epizodów poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) zaplanowano także współpracę z jednostkami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Załogi śmigłowców W-3WARM i AS365 ćwiczyć będą m.in. masową ewakuację z pokładu okrętów, pojedyncze epizody SAR, a także ewakuację medyczną z terenu przygodnego.

Zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych to domena załóg śmigłowców Mi-14PŁ i pokładowych SH-2G. Te ostatnie w trakcie ćwiczenia będą realizowały również starty i lądowania z pokładu fregaty. Rolą samolotów patrolowo-rozpoznawczych z Siemirowic będzie rozpoznanie obszarów morskich, naprowadzanie śmigłowców SAR na okręt, z którego prowadzona będzie ewakuacja oraz wskazywanie celów dla samolotów Sił Powietrznych i Morskiej Jednostki Rakietowej.

Osłonę działań samolotów i śmigłowców realizować będą samoloty Su-22 i MiG-29 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Łącznie podczas kolejnych dni ćwiczenia samoloty i śmigłowce spędzą w powietrzu ponad 160 godzin, wykonując niemal czterdzieści szczegółowo zaplanowanych zadań lotniczych.

Fot: kmdr ppor. Marcin Braszak.

Na lotniskach BLMW przeprowadzone zostaną ćwiczebne alarmy bojowe, a plutony chemiczne będą usuwały pozorowane skażenia. Nad przebiegiem manewrów czuwać będą specjaliści z Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz stanowisk dowodzenia w 43. i 44. Bazie Lotnictwa Morskiego.

Główne cele ćwiczenia to doskonalenie zadań wykonywanych przez stanowiska dowodzenia baz lotnictwa morskiego, zgrywanie ich z podległymi wojskami oraz doskonalenie załóg statków powietrznych w prowadzeniu działań zwalczanie okrętów podwodnych, ratownictwa morskiego, rozpoznania powietrznego i niszczenia obiektów nawodnych.