17 czerwca br. filipińska marynarka wojenna odebrała dwa pierwsze śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) typu AW159 Wildcat, dostarczone przez koncern Leonardo.

Marynarka wojenna Filipin śmigłowce odebrała już w maju, ale oficjalna ceremonia wprowadzenia ich do lotnictwa morskiego nastąpiła 17 czerwca.

Dostawa dwóch maszyn AW159 Wildcat nastąpiła na podstawie kontraktu z 2016 r. Wówczas Filipińczy zamówili śmigłowce, a wartość kontraktu opiewała na 100 mln euro. Początkowo wiropłaty do zwalczania okrętów podwodnych miały zostać dostarczone w 2018 r., ale nie udało się dotrzymać tego terminu i ostatecznie strona filipińska otrzymała śmigłowce z kilkumiesięcznym opóźnieniem. AW159 Wildcat dla Filipin zostały wyprodukowane w zakładzie w Yeovil w Wielkiej Brytanii.

Filpińska marynarka kupiła dwie maszyny od Leonardo z myślą o nowych okrętach. Maszyny będą przenoszone przez fregaty typu Jose-Rizal, które buduje południowokoreański gigant stoczniowy Hyundai Heavy Industries. Pierwszy okręt zwodowano już w marcu br. Ma on wejść do służby w filipińskiej flocie we wrześniu 2020 r., a druga fregata – rok później.

Źródło: navaltoday.com