Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w poniedziałek, że Flota Bałtycka przeprowadzi szereg działań, żeby szybko reagować na ewentualne „nadzwyczajne sytuacje na Morzu Bałtyckim” podczas ćwiczeń morskich NATO BALTOPS 2019.

Służby prasowe rosyjskiego ministerstwa obrony przekazały, że okręty Floty Bałtyckiej, lotnictwo oraz nadbrzeżne systemy rakietowe Bastion zostały skoncentrowane w wyznaczonych obszarach i pozostają w gotowości bojowej.

Rosjanie już wcześniej zapowiadali, że do obserwacji ćwiczeń BALTOPS skieruję określone siły Floty Bałtyckiej. We wcześniejszych komunikatach była mowa o korwetach, małych okrętach rakietowych oraz okręcie zwalczania okrętów podwodnych.

Z kolei już we wtorek rosyjskie media podały, że w poniedziałek został poderwany myśliwiec Su-27 Sił Powietrznych Floty Bałtyckiej. Maszyna miała przechwycić dwa samoloty odrzutowe (szwedzki i amerykański), które operowały nad Bałtykiem w pobliżu rosyjskiej granicy.

Rosyjskie ministerstwo obrony podało w oświadczeniu, że samoloty zostały przechwycone przez Su-27, żeby „zapobiec naruszeniu granicy państwowej Rosji”. Jednocześnie Rosjanie podali, że przechwycone maszyny to amerykański RC-135 oraz szwedzki Gulfstream. Agencja prasowa TASS określiła je jako „samoloty szpiegowskie”.

Źródło: Info Naval / ©℗ Wszystkie prawa zastrzeżone