Czternastą akcję ratowniczą, w tym roku, przeprowadziła wczoraj załoga SAR z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Do poszkodowanego na kutrze rybackim poleciała Anakonda z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni-Babich Dołów.

Wczoraj, (6 czerwca), o godzinie 14.07 załoga śmigłowca W-3WARM Anakonda, pełniąca dyżur ratowniczy SAR w Gdyni-Babich Dołach postawiona została w stan gotowości alarmem ratowniczym: “pomoc medyczna”. Z otrzymanej informacji wynikało, że pomocy medycznej potrzebuje jeden z załogantów kutra rybackiego, znajdującego się ok. 22 mil morskich na północ od Władysławowa. Załoga śmigłowca, dowodzonego przez kpt. pil. Marka Wawrzyniaka, osiągnęła gotowość o godzinie 14.14 i siedem minut później wykonała start, nawiązując łączność ze służbami koordynującymi akcję ratowniczą oraz z załogą kutra. Po dolocie do rejonu akcji na pokład kutra opuszczono ratownika, a następnie podjęto poszkodowanego na pokład śmigłowca, za pomocą chusty ratowniczej. O godzinie 14.56 Anakonda opuściła rejon akcji i wykonała lot powrotny do lotniska w Babich Dołach, lądując o godzinie 15.14. Poszkodowanego, uskarżającego się na silne bóle brzucha, natychmiast przekazano oczekującej już obsadzie karetki pogotowia.

Była to 652 akcja poszukiwawczo-ratownicza w historii BLMW. W tym czasie udzielono pomocy 345 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności “Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim”, pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.

Źródło: dgrsz.mon.gov.pl